Rekuperacja - jak działa oraz jakie ma zalety i wady - kolaczkowice.pl

Rekuperacja - jak działa oraz jakie ma zalety i wady

Wymiana powietrza w mieszkaniu jest bardzo istotnym procesem, który pozwala cieszyć się świeżym powietrzem. Zwykle wygląda to tak, że nawiewy są zamontowane w sypialniach, salonie, natomiast wywiewy w kuchni i łazience. Ten rodzaj wentylacji może powodować nawet ponad połowę ogólnej straty ciepła z całego budynku. Rozwiązaniem jest zastosowanie rekuperatorów, a te wysoko wydajne są w stanie odzyskać ponad 90% energii.


Jak działa rekuperator


Rekuperator to urządzenie, które składa się z czterech kanałów i wymiennika ciepła. Jeden z kanałów zaciąga powietrze z mieszkania. Wymiennik ciepła odzyskuje energię, a kolejny kanał nazywanym wyrzutnią odprowadza je na zewnątrz. Trzecim kanałem, za pomocą czerpni pobierane jest świeże powietrze. Zanim zostanie wprowadzone do mieszkania czwartym kanałem, zostaje ogrzane za pomocą wcześniej odzyskanego ciepła. Cały system wydaje się bardzo prosty. Jednak to od zastosowania odpowiednich materiałów oraz technologii samego wymiennika zależy, jak wydajny będzie cały proces.


Zalety i wady


Zasadniczą zaletą, jaką przynosi rekuperacja Wrocław, jest oszczędność związana z ogrzewaniem mieszkania. Ponadto usprawnia proces wentylowania budynku, co z kolei sprzyja odprowadzaniu wilgoci z pomieszczeń i sprawia, że w mieszkaniach nie ma wrażenia zaduchu. Systemy pozwalają na sterowanie ilością nawiewanego i wywiewanego powietrza, co dodatkowo ułatwia pozbywanie się z domu, chociażby kurzu czy alergenów. Jeśli mieszkanie ma klimatyzację, może być ona zintegrowana z tym systemem wentylacyjnym.


Jedną z wad jest oczywiście konieczność serwisowania oraz wymiana filtrów. Nie jest to zatem system bezobsługowy. Dodatkowo wymaga podłączenia prądu, zatem w pewnym stopniu wpływa na podwyższenie kosztów elektryczności. Są to jednak niewielkie wartości. Wentylacja z rekuperatorem może być podłączona do instalacji fotowoltaicznej. Wzrost zużycia energii elektrycznej nie będzie w tej sytuacji widoczny.


Rekuperacja wpisuje się w ogólnoświatowe trendy budownictwa energooszczędnego. Dlatego w nowym budownictwie jest to najczęściej wybierane rozwiązanie.

Słowa kluczowe:rekuperacja wrocław,