Postprodukcja zdjęć, czyli wirtualna ciemnia - kolaczkowice.pl

Postprodukcja zdjęć, czyli wirtualna ciemnia

Kiedyś fotografowie długo analizowali każde naciśnięcie spustu migawki, gdyż wykonane zdjęcie zapisywało drogocenną kliszę, co wiązało się ze sporymi wydatkami. Możliwości pracy z już wykonanym zdjęciem również były bardzo ograniczone i sprowadzały się do ich edycji w ciemni. Dziś rolę tę przejęły programy do postprodukcji zdjęć. Dlaczego warto z nich korzystać i jakie możliwości kryją się w tej wirtualnej ciemni?


(Nie)chciana postprodukcja


Wielu purystów fotograficznych jest zdania, że postprodukcji powinno się za wszelką cenę unikać, a arcydzieło powinno powstać już w momencie wykonywania zdjęcia. O ile oczywiście zdjęcia powinny być zawsze wykonywane najlepiej, jak tylko jest to w danej chwili możliwe, nawet postprodukcja zdjęć to przysłowiowa "kropka nad i", pozwalająca wydobyć z fotografii wszystko, na czym zależało jej autorowi, a czego aparat nie zdołał uchwycić. Ciekawostką jest fakt, że w dzisiejszych aparatach każde wykonywane zdjęcie podlega procesom postprodukcji jeszcze zanim zostanie przeniesione z pamięci aparatu do komputera - na etapie zapisu pliku. Szczególnie widoczne jest to w podstawowym formacie JPG, w którym aparat nie tylko poprawia kolory i modyfikuje jasność, ale także zmienia kontrast zdjęcia.


Postprodukcja zdjęć - możliwości


Często można spotkać się ze stwierdzeniem, że wykonanie zdjęcia to zaledwie połowa pracy, jaką musi wykonać fotograf. Dzisiaj jak najbardziej jest to prawda. Nawet najlepsze zdjęcie pod kątem technicznym będzie wymagać drobnych poprawek w zakresie jasności czy kontrastu, a także poprawy balansu bieli, który przez aparat rzadko ustawiany jest optymalnie. Jeśli zdjęcie ma być naturalne, zabiegi te wystarczą do uzyskania zadowalających rezultatów. Czasem jednak postprodukcja zdjęć staje się swego rodzaju sztuką. Bardziej rozbudowane programy do edycji pozwalają na praktycznie nieograniczoną manipulację zdjęciami. Zdarza się, że w wykonaniu idealnego ujęcia przeszkodził człowiek przechodzący w oddali ulicą. Można go usunąć w procesie postprodukcji w taki sposób, że nie pozostanie po nim żaden ślad. Jeśli problemem na zdjęciu jest układ chmur - również bez problemu można zastąpić niebo innym, znacznie lepiej oddającym wizję fotografa.


Należy pamiętać, że fotografia jest sztuką zamrażającą chwile. Niezależnie od rodzaju wykonywanych fotografii, postprodukcja zdjęć pozwala na podkreślenie tego, co w nich najważniejsze. Dziś to również proces, w którym powstają dzieła najbardziej zapadające w pamięć. Dlatego nie warto się na niego zamykać.

Słowa kluczowe:postprodukcja zdjęć,