WYCIECZKA EDUKACYJNA DO BUSKA-ZDROJU

     14 lutego uczniowie klasy szóstej wraz z nauczycielami odwiedzili buską filię Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Kielcach. Podczas wizyty uczniowie zapoznali się z jej strukturą organizacyjną, zwiedzili wypożyczalnię i czytelnię oraz magazyny z księgozbiorem.  Duże zainteresowanie wzbudziła najmniejsza książka mieszcząca się w dłoni. Uczniowie zapoznali się również z katalogiem komputerowym oraz sposobami wyszukiwania w nim książek. W części warsztatowej spotkania, uczniowie samodzielnie wykonywali szereg ćwiczeń w wyszukiwaniu  wyznaczonych przez nauczyciela książek. Najwięcej emocji wzbudziło wyszukiwanie autorów                o tym samym nazwisku, które ma uczeń.
Szóstoklasiści wykazali ogromne zainteresowanie nowoczesnymi formami katalogów bibliotecznych.

Po wizycie w bibliotece wszyscy udali się do BSCK na przedstawienie pt: ,,Zemsta”. Przedstawienie przygotowane zostało na podstawie utworu Aleksandra Fredry przez aktorów Teatru Współczesnego z Krakowa. Nowa adaptacja w klasycznym wydaniu odświeża aktualność tekstu  i pozwala odkryć jego współczesny wydźwięk. Wplecione w przedstawienie zabawne piosenki  w dowcipny sposób komentują fabułę utworu Fredry. Postać Papkina- zarozumiałego i pyszałkowatego, ale jednak tchórza, rozbawiła wszystkich do łez.

Spektakl uczy, że miłość może skruszyć każdy mur  i pokonać knowania skłóconych sąsiadów. Fredro wykorzystał znaną zasadę, że wychowywać można dużo skuteczniej poprzez śmiech i ukazywanie pewnych spraw w krzywym zwierciadle niż poprzez nagany i kazania.

Do szkoły wszyscy wrócili w znakomitych humorach.

Alicja Lalewicz

Monika Rzepa