XV Powiatowe Targi Edukacyjne 2019

W piątek, 1 lutego 2019 r. w siedzibie I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki odbyła się XV edycja Powiatowych Targów Edukacyjnych w Busku-Zdroju.

Zarząd Powiatu w Busku – Zdroju -już od 15  lat – organizuje Powiatowe Targi Edukacyjne. Wybór kierunku kształcenia oraz szkoły, w której młody człowiek będzie poznawał tajniki wybranego przez siebie zawodu, nie należy do najłatwiejszych. Targi Edukacyjne to przedsięwzięcie stwarzające uczniom kończącym szkołę podstawową  oraz ich rodzicom niepowtarzalną okazję do zapoznania się z różnorodną ofertą edukacyjną wszystkich szkół ponadpodstawowych prowadzonych przez Powiat buski, a także porównania ofert poszczególnych szkół i wybrania tej najodpowiedniejszej.

Uczniowie naszej szkoły z klasy VIII i VII z paniami: B. Gwóźdź i M. Lech mieli możliwość zapoznania się z kierunkami kształcenia, zasadami rekrutacji, a także niezbędnymi informacjami, które ułatwią im podjęcie decyzji o wyborze szkoły ponadpodstawowej. Ponadto przyszli uczniowie buskich szkół  ponadpodstawowych mieli okazję zapoznać się nie tylko z oficjalnymi informacjami na temat szkół, ale również porozmawiać z obecnymi uczniami i nauczycielami. Takie spotkania często najlepiej pozwalają rozwiać wiele wątpliwości. Podczas targów można było skorzystać z wielu atrakcji oferowanych przez szkoły, sprawdzić się w roli geodety, murarza, kucharza czy mechanika. Można także było spróbować wyśmienitych wyrobów kulinarnych, których autorami byli uczniowie kierunków gastronomicznych.
Wszystkie te elementy pozwoliły młodzieży na usystematyzowanie wiedzy na temat szkolnictwa  ponadpodstawowego. Z tego też względu targi niezmiennie każdego roku cieszą się dużym zainteresowaniem wśród młodzieży szukającej pomysłu na swoją karierę edukacyjną. Atrakcyjność i rangę targów podnosi fakt, iż jest to jedyne tego typu wydarzenie w naszym regionie nakierowane na potrzeby młodzieży.
Podczas tegorocznych targów swoje ekspozycje wystawiennicze przygotowały szkoły ogólnodostępne prowadzone przez powiat buski: I Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki w Busku – Zdroju, Zespół Szkół Techniczno – Informatycznych w Busku – Zdroju, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Busku – Zdroju, Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. Kazimierza Wielkiego w Busku – Zdroju.
Na targach obecne były również prowadzone przez powiat buski jednostki szkolnictwa specjalnego tj.: Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy w Busku – Zdroju, Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy w Broninie, Zespół Szkół Specjalnych w Busku – Zdroju. Obok szkół zaprezentowały się również jednostki pomocnicze szkolnictwa: Powiatowy Ośrodek Doradztwa i Doskonalenia Nauczycieli, który zaprezentuje ofertę szkoleniową dla nauczycieli, Powiatowy Ośrodek Doradztwa i Doskonalenia Zawodowego w Busku – Zdroju funkcjonujący przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Busku – Zdroju. Ośrodek przygotuje ofertę dla uczniów planujących podjąć kształcenie zawodowe w klasach wielozawodowych w branżowych szkołach pierwszego stopnia. Stoisko ośrodka każdego roku cieszy się ogromnym powodzeniem wśród uczniów i nauczycieli, którzy chętnie uczestniczą w pokazach z zakresu fryzjerstwa, stylizacji paznokci, makijażu itp.; Poradnia Psychologiczno – Pedagogiczna, która wesprze wszystkich chętnych uczniów przede wszystkim poradami z zakresu doradztwa zawodowego; Powiatowy Międzyszkolny Ośrodek Sportowy zaprezentuje ofertę dodatkowych zajęć sportowych dla uczniów.