KOLĘDUJEMY !!!

W czasie drugiego dnia Świąt Bożego Narodzenia (26.12.2017r.) jak zwyczaj stary karze uczniowie klasy IV z Zespołu Placówek Oświatowych w Kołaczkowicach pod opieką wychowawcy pani Lucyny Skwark odwiedzili z  autorskim programem kolędniczym mieszkańców Kołaczkowic i Janiny.

W orszaku uczestniczyli: diabeł-Paweł Szymański,śmierć-Szymon Wojtacha, aniołowie: Olivia Pawełczyk i Patrycja Tobołkiewicz,  król- Dawid Szumilas i pasterz-Wiktor Kowalczyk.

Kolędnicy opowiedzieli o narodzeniu Dzieciątka Jezus, diabeł i śmierć ukarali złego Heroda : „ Za twe grzechy za twe zbytki, chodź do piekła królu panie, skończone twe panowanie”.

Nie obyło się bez wspólnego śpiewania kolęd. Kolędnicy złożyli mnóstwo życzeń:

” Niech Wam zawsze świeci słońce

Niech wam sprzyja los

Szczęść Wam Boże w każdej porze

W polu złoty kłos

Niech Wam nie zabraknie chleba

Niech Wam będzie lżej

Z dala niech omija bieda

Szczęść Wam Boże szczęść”.

Mieszkańcy bardzo życzliwie nas przyjęli. Dostarczyliśmy wielu wzruszeń. Dzieci najbardziej bały się diabła,            a i dorośli czuli przed nim respekt. Potrafił przestraszyć : „Jak się nie zmienicie, piekło Wam zostanie”, rozśmieszyć :

” Gospodyni nie bądź sknera, częstuj ciastem, daj cukierków. Takiej kuchni jak u ciebie nie znajdziemy nawet w niebie!” Po tych słowach gospodarze i gospodynie byli bardzo hojni. Obdarowali słodyczami i datkami pieniężnymi.

Zebrane środki uczniowie pragną przeznaczyć na klasową wycieczkę na zakończenie roku szkolnego i wsparcie Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy 2018r. Ze swoim programem wystąpią podczas Wielkiego Finału WOŚP         w BSCK w Busku-Zdroju 14 stycznia 2018r.

To świąteczne kolędowanie pozostanie na długo w pamięci moich uczniów-powiedziała pomysłodawczyni akcji Lucyna Skwark. Przeżyliśmy niecodzienną przygodę, a wzruszenie w oczach widzów jest dla nas wspaniałą nagrodą za trud kolędowania.